Atsakingas skolinimasis

2018 kovo 7

Pinigai - laikasAtsakingas skolinimasis ir atsakingas skolinimas – tarpusavyje labai glaudžiai susiję dalykai, kurių paisyti turi abi pusės. Bankai ir kitos kreditų įstaigos privalo būti atidžios skolindamos savo lėšas, o besiskolinantieji turi pateikti tikrą informaciją, įvertinti savo realias galimybes vykdyti įsipareigojimus. Lietuvos banko paruošti atsakingo skolinimo nuostatai yra svarbus dokumentas, išaiškinantis, kas yra atsakingas skolinimas(is), kaip reikėtų vertinti paskolos gavėjo galimybes.

Lietuvos banko rengtose nuostatose nustatyti reikalavimai yra taikomi įvairiems kredito davėjams:

 • bankams;
 • kreditų bendrovėms;
 • kredito unijoms;
 • tarpusavio skolinimo platformų operatoriams.

Atsakingo skolinimo nuostatas galite rasti čia.

Ką verta žinoti besiskolinantiems?

Prieš įsipareigojant paskolos davėjui vertėtų objektyviai įvertinti savo finansines galimybes vykdyti naujus įsipareigojimus. Net ir nežymiai atrodančios paskolos įmokos gali būti nelengvu iššūkiu Jūsų finansinei situacijai, o ir paskolos nėra pajamos – tai pinigai, kuriuos vėliau teks grąžinti. Pateikiame keletą klausimų, kuriuos turėtumėte sau užduoti, bei keletą patarimų ar užduočių, be kurių atsakingas skolinimasis neįmanomas.

Ar man tikrai reikia skolintis?

Tai yra pats svarbiausias klausimas, kurį privalote užduoti kas kartą kai tik galvojate imti paskolą. Nemažai blogų paskolų yra paimama spontaniškai, o jų paskirtis – ne pirmos būtinybės pirkiniai. Taigi, vertėtų labai gerai įvertinti ar tikrai Jums būtina paskola, o gal visgi galite be norimo pirkinio apsieiti ar galite jam pataupyti. Prie ne pirmos būtinybės pirkinių, kuriems skolintis rekomenduojame ypač atidžiai, siūlome priskirti:

 • Keliones ir kitas pramogas;
 • Švenčių išlaidas (pvz. vestuvių, krikštynų);
 • Kasdienes buitines išlaidas.

Iš kokių lėšų grąžinsiu paskolą?

Banko kortelėLabai svarbu apgalvoti ir kaip, o tiksliau iš kokių lėšų, grąžinsite paskolą. Jei turite stabilias pajamas (atlyginimas, pensija, pajamos iš nuomos) ir manote, kad jos nekis – puiku, tačiau jei Jūsų pajamos yra iš nestabilių šaltinių (pavyzdžiui, vykdote individualią veiklą ir Jūsų klientų kiekis priklauso nuo įvairių aplinkybių, tokių kaip oro sąlygos ar kt.), vertėtų labai gerai paskaičiuoti ir įvertinti kartu planą B. Be to, prieš imant paskolą siūlome porą mėnesių pamėginti atsidėti būsimos paskolos įmoką, jei tai yra įmanoma (paskola imama iš anksto apgalvotai ir planuotai, o ne netikėtai). Taip būsite tikri, kad Jūsų pajamos pakankamos paskolai grąžinti.

Ar esate kam nors skolingi?

Prisiminkite visus turimus finansinius įsipareigojimus. Tai ne tik kitos paskolos ar kreditai, bet taip pat ir įsipareigojimai telekomunikacijų bendrovėms, lizingui, mokėjimai už komunalines paslaugas. Atsakingas skolinimasis verčia Jus pagalvoti apie kiekvieną eurą, kurį žinote, kad teks išleisti. Suskaičiuokite visas planuojamas išlaidas, pridėkite būsimą paskolą ir atimkite gautą sumą iš savo pajamų. Jei matote, jog likusių pinigų užteks pragyventi – galite skolintis. Kitu atveju nesitikėkite stebuklo, mat pinigai iš dangaus nekrinta.

Koks pasiūlymas man geriausias?

Svarstyklės - svarbu palygintiKo gero sunkiausia dalis yra išsirinkti geriausią pasiūlymą. Dažnai besiskolinantieji patingi rinktis iš didžiulės gausos paskolas teikiančių bendrovių, tačiau pasinaudodami atrinktais geriausiais paskolų pasiūlymais galite rasti tą, kuris geriausiai tiks Jums. Visgi, kai ką turite padaryti patys:

 1. Nuspręsti, kokią pinigų norite pasiskolinti.
 2. Įvertinti maksimalią įmoką, kurią galite mokėti.
 3. Pasirinkti optimalų paskolos terminą.
 4. Įvertinti papildomas paslaugas / galimybes / pasiūlymus.

Savaime suprantama, kuo ilgesniam terminui planuojate skolintis, tuo daugiau permokėsite (pasitaiko išimčių, tačiau jos labai retos), tačiau kartu mokėsite ir mažesnes įmokas, tad ne taip stipriai pasijaus. Pavyzdžiui, jei taikomos metinės palūkanos (tarkime, jokių kitų mokesčių nėra) yra 10%, tai skolindamiesi 1000 eurų metams sumokėsite kas mėnesį po 91,67 € ir galutinė grąžinta suma bus 1100 €, o štai jei skolinsitės 24 mėnesiams, kas mėnesį mokėsite po 50 €, bet permokėsite jau visu 100 daugiau – teks grąžinti 1200 €.

Skolintis galima ir su įvairiais atidėjimais, o išankstinis grąžinimas gali padėti kiek sutaupyti, todėl labai svarbu tinkamai įvertinti įvairiausius paskolų bendrovių pasiūlymus, išsiaiškinti visas sutarties sąlygas prieš pasirašant kredito sutartį.

Atsakingas skolinimasis – raktas į sėkmę

Sėkmė ir raktasAtsakingas skolinimasis ir jo principų laikymasis yra raktas į sėkmę – galite ne tik gauti Jums palankiausią paskolą, bet taip pat ir išvengsite dažniausiai pastebimų problemų, susijusių su skolinimusi, tokių kaip dideli delspinigiai, areštuotos banko sąskaitos, nemalonios pažintys su antstoliais ir t. t.

No Comments